Merkezi ısıtma sistemleri

Merkezi ısıtma sistemleri, bir noktadan başlayarak tüm odalara yayılan tüm binaya (iç mekana) ısı sağlamayı amaçlayan bir sistemdir. Bu sistem, bodrum katına veya makine dairesine yerleştirilebilen bir kazan gibi tek noktadan ısı üreten ve emitör haline gelmesiyle diğerlerinden farklıdır. Isı daha sonra bina boyunca kendi borusu, borulardan su sirkülasyonu veya borulu buhar yoluyla dağıtılır.

Bir evde ısınmak , sağlık ve güvenlik de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle önemlidir. Bariz avantajına (ısıtma ve ortamları daha konforlu hale getirme) ek olarak, ısıtma, özellikle astımı, alerjisi olanlar veya diğer solunum rahatsızlıklarından muzdarip olanlar olmak üzere sakinleri etkileyen nem ve küf oluşumunu önler / hafifletir. İnsanlar uzun süre ideal olmayan sıcaklıklara maruz kaldıklarında da kan basıncı ve kalp atış hızı etkilenebilir. Buna sıcak ve konforlu bir evin daha iyi uykulara katkıda bulunduğu gerçeği de ekleniyor.

İşin içinden çıkamıyor musunuz? Üzülmeyin biz buradayız!

Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004 | 0532 455 8 455

Çeşitli merkezi ısıtma türleri

Ev için en iyi ısıtma sistemi nasıl seçilir?

Bir evde merkezi ısıtma son derece önemlidir ve seçilen sistem mümkün olduğu kadar verimli olmalıdır.

Bir sistem seçmeden önce aşağıdaki temel noktaları göz önünde bulundurun:

  • Mekanın ihtiyaç duyacağı ısı miktarını belirleyecek evin yalıtımı ve su geçirmezliği. Evin ısı yalıtımı bir sorunsa, ısıtma sistemini kurmadan önce bu sorunu çözmeye değer. Sonuçta duvarlarda, pencerelerde ve tavanda kaybolan ısı üretmenin faydası yok.
  • Enerji kaynağı: Güneş enerjisi, ısı pompası veya kazan (gaz, petrol veya biyokütle) kullanmak ister misiniz? Radyatörlerden veya radyan bir zeminden olabilen ısının dağılımı . İkincisi daha etkilidir.
  • Her odanın ihtiyaç duyduğu ısı miktarı: Bu faktör, bir radyan zemin sistemi için radyatörün veya boru tesisatının boyutunu belirleyecektir. Boyutla ilgili hesaplamalar bir profesyonel tarafından yapılmalıdır.

Farklı ısıtma sistemleri nelerdir?

Verimli bir ısıtma çözümü seçmenize yardımcı olmak istiyoruz, popüler ısıtma sistemlerini ve özelliklerini bir araya getirdik. Bunlar: kazanlar, radyatörler, elektrikli fanlı ısıtıcılar, pelet sobalar , klimalar, güneş panelleri ve ısı geri kazanımlı şöminelerdir.

 

Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004 | 0532 455 8 455

Kazanlar

Kazanlar, suyu ısıtmak için kullanılan büyük metal kaplardır ve daha sonra radyatörler, radyant zeminler veya odaları ısıtan havlu askıları ile sonuçlanan bir boru ağı yoluyla dağıtılır. Isıtma sistemi ayrıca bir biriktirme tankından oluşabilir ve regülatör ve programlayıcılara sahiptir. Aşağıdaki kazan türleri mevcuttur:

Konvansiyonel veya yoğuşmalı duvar kazanları: Sadece boyutları (küçük olmaları) nedeniyle değil, aynı zamanda güçleri nedeniyle de gazla çalışan ve normal ev içi kullanıma uygun kazanlar. Geleneksel sandalye, gazın yanması sonucu ortaya çıkan ısıyı alır ve suya aktarır, bu daha sonra gazlardan gelen artık ısı kullanılmadan yönlendirilir. Aksine, yoğuşmalı kazan, gazların artık ısısından faydalanır.

Zemine veya duvara monte gaz veya dizel kazanlar: Geleneksel veya yoğuşmalı duvar sandalyelerinden daha güçlü ve daha büyüktür, bu nedenle evlerin termal ihtiyaçlarına daha etkili bir yanıt sağlarlar. Doğalgaz kullanan bir merkezi ısıtma sisteminin kurulumu basittir, bu tip ısıtma, kullanım sıcak suyu üretiminde de kullanılabilir.

Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004 | 0532 455 8 455

Radyatörler

Radyatörler, atmosferik hava ile kapalı bir sistemde bulunan başka bir sıvı veya buhar arasında ısı alışverişini sağlar. Piyasada cazip fiyatlarla geniş bir teklif olduğu için sıklıkla kullanılırlar. Mekanları eşit şekilde ısıtan, onlara çok fazla termal konfor sağlayan bir sistemdir. Radyatörler, ısıyı iyi ileten bir malzeme olduğu için metalden yapılmıştır.

Buhar radyatörleri eski, ama yine de çok kullanılır. Bu radyatörler, suyu ısıtan ve bu da buhar oluşturan bir kazana bağlanır. Buhar, dikey borulardan radyatöre geçer. Buhar ısıyı kaybettikçe yeniden ısınan suya dönerek yeni bir döngü başlatır.

Su radyatörleri benzer şekilde çalışır, ancak suyu aktif olarak hareket ettirmek dışında buharın neden olduğu basınca sahip değildir. Radyatörlerde dolaşan su asla kaynamaz ve soğuduğunda başlangıç ​​noktasına geri döner.

Elektrikli radyatörler, ısı transferi için termal yağ ya da bir yağ olarak bilinen özel bir mineral yağı ile bir hazne bulunmaktadır. Isıtma işlemi sırasında yanmadığı için bu yağın değiştirilmesine gerek yoktur. 

Ücretsiz keşif talebiniz için tek yapmanız gereken formu doldurmak!

Bir merkezi ısıtma sistemi seçmeden önce, ideal enerji kaynağı, binanın ısı yalıtım kapasitesi ve ısı dağılımı gibi bazı özelliklerin analiz edilmesi gerekmektedir.

Enerji kaynağı ( güneş enerjisi , ısı pompası veya kazan) söz konusu olduğunda, bunu projede uygulamak için fizibilitenin incelenmesi tavsiye edilir.

Binanın yalıtımı, mekanı ısıtmak için gereken ısı miktarını belirler.

Bu nedenle, bir ısıtma sistemi kurmadan önce bu nokta dikkatlice kontrol edilmelidir.

Son olarak, radyatörlerle veya radyan bir zemin aracılığıyla yapılabilen ısı dağılımının kontrol edilmesi gerekir.

Solar paneller ve Klimalar

Güneş panelleri, güneşin enerjisini elektriğe dönüştürerek sürdürülebilir ve verimli bir kaynak oluşturur. Kural olarak, güneş enerjisini daha etkin bir şekilde yakaladıkları evlerin üst kısımlarına yerleştirilirler. Kurulum pahalı olma eğiliminde olsa da, güneş panellerinin avantajları çoktur.

Birincisi, diğer enerji kaynaklarının (kömür veya fosil enerjileri gibi) aksine tükenmeyen güneş enerjisini kullanırlar. Üstelik güneşin enerjisi bol ve kullanımı gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermiyor çünkü çok “güneşi harcayamaz”.

Ayrıca, içinde yaşadığımız çevre krizi bağlamında çok önemli görünen elektrik üretmenin kirletici olmayan bir yolu olduğunu da hatırlamakta fayda var. Bu sistemin sadece çok güneşli ülkelerde çalıştığına dair bir yanlış kanı var, ancak bu doğru değil. Örneğin Almanya, dünyada elektriğin çoğunun güneş panelleri aracılığıyla üretildiği ülkedir.

Klimalar, yıl boyunca kullanılabileceği için oldukça çok yönlüdür. Böylelikle soğuk mevsimlerde evi ısıtabilir, sıcak günlerde tazeleyebilirsiniz.

Klima kurulumu genellikle ucuz değildir, ancak işletme maliyetleri daha düşüktür çünkü günümüzde düşük enerji tüketimli çok daha çevre dostu cihazlar zaten satışta.

Havadaki alerjenleri ve kirleticileri temizleyen klimalar da vardır.

Bununla birlikte, klimanın düzgün çalışmasını sağlamak ve mantar veya bakteri oluşumunu önlemek için düzenli olarak kontrol edilmeli ve bakımı yapılmalıdır.

İşletmelere özel en verimli sistemleri için buradayız!

Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004 | 0532 455 8 455

Isı geri kazanımı ve Elektrikli fanlı ısıtıcılar

Eviniz geleneksel odun şöminesi ile mi ısıtılıyor?  Sobalar odun yanmasını optimize eder ve aynı zamanda suyu etkili bir şekilde ısıtabilir. Gerekirse, radyatörler veya yerden ısıtma ile çalışan bir merkezi ısıtma devresi gereklidir. Bir soba ile eviniz – veya belirli bir oda – çok daha konforlu hale gelecektir çünkü verimli ve hızlı bir şekilde ısıtılacaktır.

Küçükler, ucuzlar ve mekanları çabuk ısıtırlar. Ek olarak, kolayca taşınabilirler ve her yerde saklanabilirler. Tüm evi homojen bir şekilde ısıtmak için bir çözüm değiller – tam tersine – ancak ara sıra kullanımlar için iyi bir seçenektir. Örneğin duş alacaksanız banyodaki fanlı ısıtıcıyı açmadan önce veya sonra açabilirsiniz. Fanlı ısıtıcının ürettiği ısı bir şekilde geçicidir. Şu anda alanı ısıtır, ancak sonra ısı hızla dağılır. Ancak ve size söylediğimiz gibi, mekânların ısıtılması amacını mükemmel bir şekilde yerine getiriyor. Ancak su ve elektrik bağlantısına dikkat edin. Fanlı ısıtıcıyı güvenle kullanın.

Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004 | 0532 455 8 455