Yangın söndürme sistemleri

Otomatik söndürme sistemleri; Hızlı ve yeterli yangın tespiti, ardından organize tahliye ve hızlı müdahale (itfaiyeciler tarafından) şüphesiz profesyonel yangın güvenliğinin temel taşlarıdır. Ancak bazı durumlarda bu yeterli değildir ve insan yaşamını ve binaları uygun şekilde korumak için otomatik bir söndürme sistemi gereklidir.

En yaygın otomatik söndürme sistemleri, sulu veya köpüklü sprinkler sistemleri, su sisi sistemleri ile toz veya gazlı söndürme sistemleridir. Sprinkler sistemleri endüstriyel uygulamalardan alışveriş merkezlerine, ofislerden otellere kadar yaygın olarak kullanılmaktadır. Amaç her zaman bir yangının başlangıcını kontrol etmek veya söndürmektir. Bu sistemler, müdahale ve tahliyeyi kolaylaştırırken hasarı sınırlamayı mümkün kılar. 

Gazlı söndürme sistemleri genellikle veri merkezleri veya yüksek gerilim kabinleri gibi belirli tehlikelerin bulunduğu alanlara kurulur, ancak aynı zamanda üretim tesislerini korumak için de kullanılır. Tozlu söndürme sistemleri genellikle yağ brülörleri, asansör makine odaları ve özel endüstriyel tesisler için kullanılır. Otomatik söndürme sistemleri nadiren Türkiye yönetmelikleri tarafından, ancak genellikle yangın sigortası tarafından uygulanır. Bu sistemlerle ilgili gereksinimler karmaşıktır ve sigorta kuruluşlarının birçok standart ve gereksiniminde yer almaktadır. Bu nedenle, profesyonel otomatik söndürme sistemleri tasarlayan, bunları kuran ve bu gereksinimlere uygun olarak bakımını yapan uzman şirketlerle işbirliği yapmak çok önemlidir. Ek olarak, kurulumu iyi durumda tutmak için düzenli denetimler gereklidir.

Cennet Mah. Alparslan Cad No: 67/B Küçükçekmece İstanbul / TÜRKİYE Telefon: 0212 417 6034 | 0212 607 3004 | 0532 455 8 455

Referans niteliğinde tamamlanan projelerimizi incelediniz mi?

Sprinkler sistemleri

Yangın söndürücüyü sadece yangınla mücadele sırasında teslim etmek istediğimiz alanlarda, geleneksel sulu söndürme sistemleri en iyi çözüm olabilir. Bu sistemler genellikle alışveriş merkezleri, depolar ve endüstriyel tesislerde aşının mevcudiyeti ve sistemin maliyet etkinliği nedeniyle müşterilerimiz tarafından talep edilmektedir.

Gazlı söndürme sistemleri

Korunan teçhizatın, malzemelerin veya diğer özelliklerin (örneğin sanat eserleri) değeri gerektirdiğinde, yangınla mücadele sırasında korunan nesneye zarar vermeyen bir yangınla mücadele sistemi gereklidir. Gazlı söndürme sistemleri bu görev için icat edilmiştir ve genellikle sunucu odalarında, veri merkezlerinde, arşivlerde ve müzelerde kullanılmaktadır.

Aerosol söndürme sistemleri

Söndürme sistemi, kullanımıyla, tam taşkın alan korumasından çeşitli yerel koruma çözümlerine kadar hemen hemen her tür koruma görevinin kolayca gerçekleştirilebilmesi gerçeğiyle rakiplerinden ayrılmaktadır. Yangın alarm sistemi olmasa bile, otonom yangın söndürme sistemlerinin tasarımı için özellikle uygundur.

Yüksek basınçlı su sisi söndürme sistemi

Yüksek basınçlı su sisi söndürme sistemleri, uygulanan söndürme suyunu 100 barın üzerindeki yüksek basınçlarda ve özel nozullar vasıtasıyla püskürterek korunan mahallere ulaştırır. Teknolojiyi kullanarak, aşının damlacık boyutu, geleneksel yağmurlama sistemlerine kıyasla% 1-5’tir.

R-102 mutfak ve restoran yangın söndürme sistemi

R-102 mükemmel bir şekilde uygun ve kesinlikle güvenilir bir sistemdir, bu da onu mimarlar, yemek tedarikçileri ve yangından korunma profesyonelleri için popüler bir seçim haline getirir. Bir restoranda çıkan yangın birçok yönden tehlikeli olabilir. Bir tavada, ızgarada veya davlumbazda fark edilmeden başlayabilir ve saniyeler içinde tehlikeli bir yangında mutfağı ve hatta tüm restoranı kapatabilirsiniz.

STABİL YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ 

Bir yangından korunma sistemi tasarlamanın amacı, uygun yangından korunmayı bulmaktır ve seçilen koruma konsepti yangını söndürebilmelidir. İlk tasarım aşamasında, yangın çıkma olasılığı analiz edilir: 

  • Yangın tehlikesi, yangında ısıya dönüştürülebilen enerji potansiyellerinin bir özelliğidir.
  • Yangın tehlikeleri, bir bölgede enerji potansiyelleri, oksijen ve enerji başlangıç kaynağının aynı anda bulunmasından kaynaklanır. 
  • Yangın riski, enerji potansiyeli, oksijen ve enerji ilk kaynağının insanlar, mülk ve çevre için sonuçlarıyla karşılıklı etkileşiminin istatistiksel olasılığıdır. 

İkinci aşamada bir yangından korunma sistemi seçilir. 

Yönetmelik ve yönergeleri en ince ayrıntısına kadar takip etmek çok önemlidir. Bazı önemli noktalara (su temini, elektrik, hesaplanan kapasiteler vb.) Saygı gösterilmemesi yeterlidir, böylece tasarlanan, temelde doğru seçilmiş olmasına rağmen yangın sistemi itibarsızlaştırılır, yani söndürme için verimli değildir. Yangından korunma tasarımının temelini oluşturan teknik düzenlemeler, yangınla mücadelede yüzlerce yıllık deneyimin sonucudur. Ekonomik nedenler ayrıca yangından korunma konseptinin seçimini ve verimliliğini de etkiler ve gelişmiş ülkelerin deneyimlerine ve bunların yangından korunma sistemlerine yatırımla tüm tesise yapılan yatırım ilişkisine bakılması tavsiye edilir.

Yangının algılama zamanı ve söndürmenin başlaması, yangının neden olduğu sonuçları doğrudan etkiler. Sistemin zamanında müdahalesi, verilen zararı en aza indirir ve insanların hayatlarını, mallarını ve içinde yaşadığımız çevreyi kurtarır. Yangının önlenmesine yatırım yapmanın, kurban sayısının ve maddi hasarın azalmasını doğrudan etkilediği göz önüne alındığında, çeşitli yangın koruma türlerine yatırılan fonlarda gözle görülür bir büyüme eğilimi vardır.

Ücretsiz keşif talebiniz için tek yapmanız gereken formu doldurmak!

Yaygın görüş, yangın söndürme sistemlerinin son derece pahalı olduğu yönündeyse de, gerçek şu ki, binaların mali yapısında son derece küçük bir yüzdeyi temsil ediyorlar.

Gerçekler, bu aynı sistemlerin yangınları zamanında durdurarak ve daha düşük su tüketimi ile çevreyi koruyarak insan hayatını kurtarmaya büyük katkı sağladığını gösteriyor. 

Ayrıca, sigorta şirketleri, yangın alarmı ve söndürme sistemleri ile donatılmış mülkleri sigortalarken prim tutarlarını önemli ölçüde azalttığı için mülk sigortası maliyetlerini önemli ölçüde azaltır.

Doğrudan veya dolaylı olarak bir dizi düzenleme yangından korunmayı düzenler. Türkiye’de, yangın söndürme sisteminin doğruluğunun yıllık testi ve altı ayda bir bakımı yasal olarak düzenlenmiştir. 

Yangının sonuçlarının çok ciddi olabileceği düşünüldüğünde, inşaat sektörü, sigorta, bilişim, enerji vb. Gibi bir dizi faaliyet yangından korunmayı son derece önemli bir güvenlik bölümü olarak kabul eder.